KAMU-SEN HABER DETAYLAR

KAHVECİ: ÜLKEMİZİN BİRLİĞİNE VE BERABERLİĞİNE ZEVAL GELMEMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ


Konfederasyonumuza bağlı Türk Sağlık-Sen'in 25 şubesinden şube başkanları, şube başkan yardımcıları ve iş yeri temsilcilerinin katıldığı Teşkilat Buluşması Eğitim ve İstişare toplantısının üçüncüsü gerçekleştirildi.

Coşku ve heyecanın eksik olmadığı toplantıların tamamlanmasının ardından Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci bir kapanış konuşması gerçekleştirdi. 

Sendikamızın Her Bir Ferdi Sendikacılığın Hakkını Veriyor

Genel Başkan Kahveci,  konuşmasında toplantılarını tamamladıklarını belirterek “Şimdi alanlarda Türk Sağlık-Sen’in Türkiye kamu-senin hak mücadelesini anlatma zamanıdır. Yaptığımız iş zor, sendikacılık zor ama ben biliyorum ki sendikamızın her bir ferdi sendikacılığın hakkını veriyor. 

Sizlere güveniyorum. Siz korkuyu korkutan insanlarsınız. Siz ne kara kışlar gördünüz. Nelerin üstesinden geldiniz. Engelleri beraber aşacağız. Bu önümüze çıkarılan bariyerleri birbir aşacağız. Nasıl bir sendikacılık yapıldığını onlara da göstereceğiz. Çünkü bunlar acemiler mangası bu acemiler mangasının yaptığı sendikacılık sonucunda bu işin berdelini kamu çalışanları ödüyor. Onun için gelin el birliği ile gönül birliği ile Türk Sağlık-Sen’i yetkili kılalım. Bu sadece yetmez Türkiye Kamu-Sen 11 hizmet kolunda yetkili olarak toplu sözleşme masasına 2021 yılında otursun.” dedi. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Bir Fatiha’yı Çok Görenler Bu Ülkede Çan Sesine Hasret Kalanlardır.

Milli mücadelenin 100 yılının kutlandığını belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Bu sene milli mücadelenin 100 yılı. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadele kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Allah onlardan razı olsun.  Bize üzerinde şanla, şerefle yaşayacağımız bir vatan bıraktılar, onlara minnettarız. Bunu her zaman ifade edeceğiz. Atatürk diyor ya “Cumhuriyeti biz kurduk onu siz yaşatacaksınız”  İşte Türkiye Kamu-Sen’liler Türkiye Cumhuriyetini ayakta tutmak için sapa sağlam duruyorlar. Devletsizliğin ne demek olduğunu etrafımızdaki ülkelerde net bir biçimde görüyoruz. Onun için Türkiye Kamu-Sen hep devleti ebed müdded bilmiştir. Sendikal mücadelemizin temel felsefesini insanı yaşat ki devleti yaşasın olarak koyduk. Bakın sözde sendikalar 10 kasımda Atatürk’ü 1 cümle jle bile anmıyorlar. Ben şunu açıkça şöyleyim 10 Kasımda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bir fatihayı çok görenler bu ülkede çan sesine hasret kalanlardır.” dedi. 

Alevisi de Bu Memleketin Has Evladıdır,  sünnisi de Bu Memleketin Has Evladıdır.

Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü kimsenin bozamayacağını belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Geçenlerde İzmir Gazi Emir’de bir vatandaşımızın evine alevi defol diye bir ifade yazılmış. Bu emperyalistlerin oyunlarına gelmeyelim. Bunlara dikkat edelim. Bu ülkede alevisi sunnisi birlik beraberlik içerisinde huzur içerisinde yaşayacaktır. Biz bu filmi 80 öncesinde gördük. Ülkenin birliğine ve beraberliğine kast edenler ülkede karmaşa çıkması için çaba sarfettiler.

 Muaffak olamadılar. Türk milleti iç karışıklığa, kavgaya müsaade etmedi, Şimdi de etmeyecek. Bu tür işlerin içerisine girenleri bir kez daha lanetliyorum. Alevisi de bu memleketin has evladıdır Sünnisi de bu memleketin has evladıdır. Hiç kimse bunları birbirinden ayıramaz. Biz; Horon kadar Karadeniz, Zeybek kadar Ege'yiz ! Karşılama kadar Trakyalı Halay kadar, Bar kadar, Semah kadar Doğuluyuz, Güneydoğu'luyuz. BİZ Anadoluyuz! Biz Büyük Türk Milletiyiz. Hak ve hukuku korumak için mücadele verirken bir taraftan bu ülkemizin birliğine ve beraberliğine zeval gelmemesi için elimizden geleni yapacağız. Bizi biz yapan en önemli değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz. ” şeklinde konuştu. 

Tüm Gelirlerimiz Emekliliğe Yansıtılmalı

“Toplu sözleşme bitti ama herşeyden toplu sözleşmeden ibaret olmadığını ortaya koyacağız” diyen Genel Başkanımız Önder Kahveci :Mutlaka bizim memur paketi dediğimiz ısrarla üzerinde durduğumuz o paketin  kanunlaşması için çaba sarf edeceğiz. Bu pakette neler yer alıyor: 

Birincisi tüm gelirlerimizin emekliliğe yansıtılması. Bunu mutlaka sağlayacağız inşallah. 3600 ek gösterge meselesi çalışanın yakından takip ettiği ve hassasiyetle beklediği mesele. Hakkaniyetli, adaletli bir 3600 ek göstergenin mutlaka çalışanlara kazandırılması gereklidir. Verilen söz artık yerine getirilmelidir. “ şeklinde konuştu

Gerçek Vergi Rekortmeni Memurlar

Vergide adalet istediklerini belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “Diğer can yakıcı mesele vergi dilimleri ile ilgili meseledir. Daha nisana gelmeden ocak ayında aldığımız zammı kaybediyoruz. Kasım ayına geldiğimiz zamanda bir üst dileme giderek temmuzdaki zammı veriyoruz. Böyle bir sistem olmaz Bizim talebimiz memurların vergi dilimlerini yüzde 15 ‘te sabitlensin. Devletin vergiyi  çok kazanandan çok az kazanandan az alması lazım.  ama şu anda devlet yakaladığından vergi alıyor yani açık söyleyeyim Türkiye’nin vergi rekortmeni memurlardır. Onun için bu meselede mutlaka mesafe alacağız. “ dedi.

Hiç Kimse Aileleri Ayırmasın Yuvaları Dağıtmasın 

İş güvencesiz çalışmanın kabul edilemez olduğunu belirten Genel başkanımız Önder Kahveci “Sözleşmelilere Kadro Meselesi; Artık yeter dayanılacak hal almadı bakın bir Saadet öğretmen vakası yaşandı bu ülkede . Sözleşmeli bir kardeşimizdi. Öğretmendi ama intihar etti neden iş güvencesi ile ilgili kendisine uygulanan mobbing nedeniyle Şimdi milli eğitim bakanımıza soruyorum. Sizin vicdanınız rahatmı?  Buna müsaade etmeyin aileleri parçalamayın. Aile bütünlüğünün olmadığı bir sistemi nasıl savunabiliriz biz. Bazıları bunu savunabilir ama biz asla savunmayız. Ama biz asla iş güvencesinin olmadığı aile bütünlüğünün sağlanmadığı, eğitim, sağlık gibi mazeretlerin dikkate alınmadığı bir istihdam politikasını kabul edemeyiz. Kamu dışı aile sağlığı çalışanı, vekil ebe hemşireler v.b istihdam politikaları kamunun yararına değildir. Çıksın biri desinki sözleşmeli çalıştırınca daha verimli elde ediyoruz, böyle bir şey yok hiç kimse aileleri ayırmasın yuvaları dağıtmasın.” Şeklinde konuştu

Hizmetlilere Memurluk Verilmeli 

Hizmetlilerin taleplerinin karşılanmasını isteyen Genel başkanımız Önder Kahveci “Kamuda bir de 115 bin hizmetli arkadaşımız var. Üniversite mezunu var, yüksek lisans yapan var. emek vermişler kendilerini geliştirmişler. Devlete bir kuruş maliyeti yok. Neyi bekliyoruz? Onun için hizmetli arkadaşlarımıza kamu maliyesine hiçbir yükü olmayan memurluk kadrosunu verelim. Onları motive etmiş oluruz.” dedi. 

Memura İkramiye İstiyoruz

Memurlara da ikramiye verilmesini isteyen Genel Başkanımız Önder Kahveci “Bu ülkede ikramiye almayan tek kısım memurlar. Memurlar üvey evlatmı? Toplam maliyeti 6 milyar Bu ülkede 3 günde ödenen faiz. Memurlara niçin ödenmiyor bayram ikramiyesi çalışanın hakkıdır anasının ak sütü gibi helaldir” dedi.

Liyakat İçin Kamuda Yeni Bir Sistem Kurulmalı

Kamuda liyakat sorununa da değinen Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Yönetici atama meselesi var. Hanin darbe girişiminden sonra sihirli sözcük liyakat oldu. Peki ülkenin yönetimine liyakatli insanları getirmek için çaba sarf ediyormuyuz, hayır.  Bu iş böyle devam edemez etmemelidir. Gelin liyakati gerçekten önceleyecek, bilgiyi, beceriyi öne çıkaracak adaletli hakkaniyetli bir görevde yükselme sınavı ortaya koyalım. Bunu da mülakatla sulandırmayalım.  İnsanların haklarını yemeyelim. Adam kayırma meselesi ülkenin ciddi sorunudur. Bunun önüne geçmeliyiz. Artık dönem adam kayırma, sendikacılık ayrım yapma dönemi değildir. Madem birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Yürekten inanıyoruz buna ihtiyacımız var. Devletin yönetim kademeleri asla bir sendikaya, cemaate, dernek, tarikata teslim edilmeyecek kadar önemli mevki ve makamlardır. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi. 

Toplu Sözleşme Masasında Çoğunluğun İmzası Aranmalı 

4688 sayılı yasanın ihtiyaçları karşılayacak şekilde revize edilmesi gerektiğini söyleyen Genel Başkanımız Önder Kahveci “Mevcut 4688 sayılı kanun bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak durumda değil. 4688 sayılı kanunu uluslararası çalışmalara uygun , örgütlenme özgürlüğünün önündeki engelleri kaldıran adam gibi bir toplu sözleşme düzeni olan bir kanun olsun. kanunu güçlü hale getirelim. Grev hakkı mutlaka gelmeli, grevle birlikte siyaset ve yönetime katılma hakları ile bütünleşmiş bir sendika kanuna ihtiyaç var. Çalışanlar hakkında yönetici karar verirken mutlaka orda sendika söz sahibi olmalıdır. Artık dünyada katılımcı yönetim var. biz niye bizimle ilgili meselelerde yönetime katılmıyoruz. Artık talimat devri geçti. Keyfe keder yönetemezsiniz. Çalışanın yönetime katıldığı bir sistem kurulmalıdır. Özellikle toplu sözleşmede iki kişinin dudağı arasında 3 milyon  memur, 2 milyon emeklinin ve aileleri ile düşünüldüğünde 20 milyon vatandaş bir kişinin kararına bakacak. O yanlış karar verince bunu düzeltecek bir mekanizmaya ihtiyaç yokmu onun için toplu sözleşme masasında çoğunluğun imzası aranmalıdır. 14 tane sendika temsilcisi  katılıyor 8 imza mutlaka aranmalıdır. Yetkili konfederasyon dışındaki sendikalara da hakem heyetine itiraz yetkisi verilmelidir.  Bu şekilde gidersek kaybedecek taraf yine kamu çalışanları olacaktır. İşte önümüzdeki dönemde kanunu değişmesi noktasında çabamız  gayretimiz olacak. Hazırlıklara başladık. Buradan sonuç almalıyız, almak zorundayız. “dedi. 

Kadın Çalıştayı ve Memur Şurası Gerçekleştireceğiz

Türkiye Kamu-Sen’in önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalara da değinen Genel Başkanımız Önder Kahveci sözlerini şöyle tamamladı: Bir kadın çalıştayı düzenleyeceğiz. Mart ayının sonu itibariyle.  Kadın çalışanlarını sorunlarını bir kez daha tespit etme ve değerlendirme yapma adına uluslararası bir kadın çalıştayımızı gerçekleştireceğiz. Biz kadın elin değmediği hiçbir iş tamamlanmış saymayız.  Birde memur şurası düzenleyeceğiz. Kamu çalışanlarının bütün sorunların tartışacağız. Sendika 4.0 projemiz var. bunun için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Meslekler değişiyor, yapay zeka her alana giriyor. Bizde kamu hayatı için neler olacak, neler yapabilirizin araştırması içerisindeyiz. 

Tüm sorunların üstesinden gelmek için çalışacağız.  Başka bir şansızım yok. Şimdi sendika size bardak çanak yapmayacak, senin için makam mevki düşünmeyecek biz ne yapacağız bizin hakkınızı sonuna kadar arayacağız ve söke söke alacağız. Çalışanın nefesi olacağız. Susan dilsiz şeytan olmayacağız. 
Haber Grubu: SPOT HABERLER
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder