KAMU-SEN HABER DETAYLAR

KAHVECİ`DEN GÜNEY KIBRIS TEMSİLCİSİNE SERT TEPKİ


Genel Başkan Önder Kahveci, uluslararası hukuku hatırlatarak Güney Kıbrıs temsilcisinin hadsiz talebine sert tepki gösterdi.

Brüksel’de devam eden 38. Türkiye-AB Karma İstişare Toplantısında, “Kobiler, Ticari Gelişmeler ve Yatırım Ortamları- Türkiye-AB arası imkanlar” konu başlığı görüşülürken, AB Kanadı adına komitede yer alan Güney Kıbrıslı komite üyesi Manthos Mavrommatis söz alarak, “Türkiye’nin Kıbrıs’ta asker bulundurması Doğu Akdeniz’i güvenliksiz hale getirmektedir” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili söz alan Genel Başkan Önder Kahveci, Güney Kıbrıs komite üyesine tepki göstererek, “Türkiye’nin Kıbrıs’ta asker bulundurması uluslararası hukuktan kaynaklı bir durumdur” dedi. 

“Doğu Akdeniz’in güvenliksiz hale gelmesinin asıl sebebi AB’nin, Türkiye ile siyasal anlamda problemlerini çözmemiş Güney Kıbrıs’ı tek taraflı AB üyesi yapması ve son günlerde Güney Kıbrıs, Yunanistan, ABD ve İsrail arasında yürütülen ve Doğu Akdeniz’de organize edilen tek taraflı petrol-doğalgaz arama çalışmalarıdır” şeklinde açıklama yapan Kahveci, hukuki temeli olmayan bu söyleme hak ettiği cevabı verdi.

Komitenin bu günkü gündemi, Türk Vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat hakları yanında gelecek toplantıda gündemde olması istenen konu başlıklarının belirlenmesi maddeleri ile tamamlanacaktır. Toplantının 3.günü, sonuç raporunun hazırlanarak, toplantı delegasyonu tarafından kabul edilmesiyle son bulacaktır. 
Haber Grubu: SPOT HABERLER
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder