KAMU-SEN HABER DETAYLAR

GENEL BAŞKAN ÖNDER KAHVECİ, ILO`NUN "SOSYAL DİYALOG PANELİ"NDE KONUŞTU.


Uluslararası Çalışma Örgütü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve sosyal paydaşların birlikte yürüttüğü, “Sosyal Diyalog Projesi” kapanış konferansı Ankara’da gerçekleştirildi. Konferansa Genel Başkanımız Önder Kahveci Panelist olarak katıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da katıldığı konferansta Sosyal Diyalog Projesinin sonuçları değerlendirilirken, Türkiye’de sosyal diyaloğun geliştirilmesi için alınacak önlerler de masaya yatırıldı. 

KAHVECİ: PROJEYE KATKI SAĞLAYAN TÜM KESİMLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

“Türkiye’de Sosyal Diyaloğun Geleceğini Birlikte Şekillendirmek” konulu oturuma panelist olarak Katılan Genel Başkanımız Önder Kahveci, projeye emek veren herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, çalışma hayatı ve geleceğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kahveci, “Sosyal diyalog projesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, ILO’nun 100. Kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Sendikal örgütlenme konusunda yüzdelik oranlara bakıldığında kamuda yüzde 67 oranında bir örgütlenme var. Bu oran işçilerde daha düşük. Ancak örgütlenmenin önünde ciddi sorunlar var. Kamuda işçi kesimine göre biraz daha ağır sorunlar var. Örgütlenmede güç odaklarının etkisi çok fazla. Bir kere, sendikalar arasındaki ayrım ortadan kaldırılmalı. Çalışanlar kendi aralarında rekabet yaşayabilir ama yöneticiler bu rekabetin içine girerse bu olmaz. Kamuda sendika yöneticilerimizin görev yerleri değiştirilerek baskılar kuruluyor. Eşit şartlarda mücadele gereklidir ve bu konuda adımlar atılmalı.

Endüstri 4.0 meselesi gündemi oldukça meşgul etmekte. Artık önümüzde bir gerçek var, yapay zeka, meslek gruplarının ortadan kalkması, yeni meslekler oluşuyor. Türkiye Kamu-Sen dünyada ilk defa Endüstri 4.0 a karşı Sendika 4.0 projesini dile getiren bir konfederasyondur. Haftaya bu konuda panel düzenleyecek ve detaylandıracağız. Projemiz içinde elbette paydaşlarımız olacak. Kapsamlı ve güzel bir proje olacak. Bu panelimize şimdiden herkesi davet ediyorum.

Emeklilerimiz kamu görevlilerinin toplu sözleşmelilerinden zaten faydalanıyorlar. Onları örgütlenmenin dışında tutmanın anlamı nedir? Biz sendika kelimesi kamu ifade dahi edilemezken bugün bu noktalara geldik. Bilinmelidir ki, örgütlenme arttığı sürece ülkemizdeki demokrasinin olgunlaşmasına da katkı sağlayacaktır.

KAHVECİ: DÜNYA KATILIMCI BİR ANLAYIŞI BENİMSERKEN, SİZ MASADA TEK OLACAĞIM DİYEMEZSİNİZ

Toplu sözleşme masası ve işleyişine yönelik problemleri değerlendiren Genel Başkan Önder Kahveci, “Eskiden Toplu sözleşme düzeni vardı sonrasında toplu sözleşmeye geçildi. Çalışanların özlük hakları, sosyal hakları ve ücretleri çok da ileri gitmedi. Demek ki burada bir sorun var. Tekli değil çoklu ve katılımcı bir düzene ihtiyaç var. Bizler zaman zaman grev hakkımızı kullanıyoruz. Yargı da bu noktada çalışanlar lehine kararlar veriyor. Ama mutlaka toplu sözleşme düzeni yeniden tanzim edilmeli. Tek bir kişinin iradesinde toplu sözleşme olmaz. Milyonlarca kamu çalışanı ve emeklinin beklentileri var o masadan. 2 yıllık bir süreyi kapsayan imza atılıyor. Dünya çoklu ve katılımcı bir anlayışı benimserken bizde tekli olmaz. Bizde yetki, en fazla üyeye sahip sendikaların üye tespiti yapıldıktan sonra masaya o sendikaların oturmasıyla belirleniyor. Gelin bunu değiştirelim. KKTC, Fransa gibi ülkelerde uygulanan kurumlardaki referandum sistemini getirelim, koyalım sandıkları kamu çalışanları kendilerini temsil edecek sendikaları kendileri belirlesin. İnsanlar özgür iradeleriyle kararlarını versinler. Biz buna varız. “Masada Biz olalım başkası olmasın” anlayışıyla olmaz. Kanun açısından işveren karşısında zayıf durumdayız, ortak irademiz kamu çalışanlarını mutlu etmek ise görüş ve düşüncelerin güçlü şekilde ifade edilmesi, güçlü bir iradenin o masada olması daha fazla fayda sağlayacaktır.

KAHVECİ: DİYALOĞUN MERKEZİNDE ÇALIŞANLAR OLMADIKÇA SORUNLAR YAŞANMAYA DEVAM EDER

“Ortak akıl” vurgusu yapan Genel Başkan Önder Kahveci, “Dünya, yönetişim ilkesini örnek alırken sizler kapıları kapatırsanız bu olmaz, çalışma barışı zedelenir. Ortak akılla ki bu kültürümüzde var olan bir uygulamadır, bürokrasisi buradan hareketle adımlar atmalı, kendini gözden geçirmelidir.” dedi. Kahveci, “Sosyal diyaloğun kamu ayağında ciddi sorunlar yaşanıyor. Çalışan odak noktasında olmadıkça sorunlar bu sorunlar devam eder. Sosyal diyaloğu kurumsallaştırmak gereklidir. Dünyada verimlilik, hükümet, işveren ve sendikaların bir araya gelmesi ve ortak bir değer üretmeleriyle sağlanıyor. Biz buna hazırız ve katkı sağlıyoruz. Bu alan yani diyalog kısmı kapalı olursa biz basın yoluyla derdimizi anlatmaya çalışırız ve bu da zaman zaman yanlış anlamalar ve çıkarımlara neden olabilir. 

Ekonomik ve Sosyal Konsey’in anayasal zemini var ama uzun yıllardır bir araya gelinmemiş. Bunu mekanizmayı çalıştırmak gerekli. KPDK toplantılarına katılıyoruz bu toplantıları önemsiyoruz. Bizim için çalışanların yaşadığı sorunları konuşmak için önemli bir zemin ama kararları bağlayıcı değil, bu nedenle bir çare üretilemiyor. Kamu çalışanlarına uygulanan şiddet meselesi var. Bunlar alınacak bazı tedbirlerle çözülebilir ama halen bu sorunları yaşıyoruz. Sonuç alıcı adımlar atılmalı. Kurum İstişare Kurulu toplantıları yapılıyor, kurumlarda yaşanan sorunlar orada çözülsün istiyoruz ama mesafe alınamıyor. Mutabakat sağlanan konular hayata geçmiyor. O zaman bu süreç anlamsızlaşıyor. Beraberce bu ülkeyi bir yere taşıyacaksak daha etkili sosyal diyalog projelerine ihtiyacımız var.

Türkiye-AB Karma istişare Komitesi önemli bir kuruluş. Ortak aklı yakalıyoruz bu mecrada. Demek ki muhataplarımızla da yakalayabiliriz. Dünya, yönetişim ilkesini örnek alırken sizler kapıları kapatırsanız bu olmaz, çalışma barışı zedelenir. Ortak akılla ki bu kültürümüzde var olan bir uygulamadır, bürokrasisi buradan hareketle adımlar atmalı, kendini gözden geçirmelidir.” dedi.

Panel sonunda Genel Başkanımız Önder Kahveci, proje kapsamında düzenlenen yarışmada dereceye girenlerden kısa film dalında ödül alan yarışmacıya ödülünü takdim etti. 
Haber Grubu: SPOT HABERLER
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder