HABER DETAYLARI

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.


Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal; “Diyanet, gençlerimize ve vatandaşlarımıza ahlaki değerlerimizi, edebi, hayâyı anlatmayacak ta ne anlatacak?”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamasında “Boğaziçi’ndeki öğrencilerin dertlerinin sıkıntıların anlaşılmaya çalışıldığı bir haftada, hutbeden gençlere edep ve ahlak dersi verilen bir hutbenin okunmasını da manidar buluyorum. Yani Diyanet 7/24 siyasete devam ediyor açıkçası.” diyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 5 Şubat 2021 Cuma gününün hutbe konusu olarak “Gençlerimiz: En Büyük İmkân ve Zenginliğimiz” olarak belirlemiş ve Türkiye genelinde kıymetli din görevlilerimiz tarafından bu hutbe okunmuştur.

Hutbede; Sevgili Peygamberimiz’in (s.a.s) “İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin kıymetini bilin!” uyarısı hatırlatılmıştır. Gençlerimizin, hayatlarının en kıymetli anında oldukları gerçeğinden yola çıkılarak, milletimizin ve insanlığın umudu oldukları vurgulanmıştır.

Yine; Hz. İbrahim’in tevhid mücadelesi, Hz. İsmail’in teslimiyeti, Hz. Yusuf’un onuru, Ashâb-ı Kehf’in samimiyeti ve Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) hak davası, Hz. Asiye’nin imanı, Hz. Meryem’in ahlâkı, Hz. Hatice’nin cesareti, Hz. Âişe’nin ilim aşkı belirtilerek, gençlerimizin gönüllerine nakşedecek yaşta oldukları dillendirilmiştir.

Malazgirt’ten İstanbul’un fethine, Çanakkale’den İstiklal mücadelesine yedi düvele karşı koyan ve 15 Temmuz’da Türk Devletimizin bekası ve milletimizin yarınları için canından cananından geçtiği, ancak cennet vatanımızı işgalci, darbeci hainlere teslim etmediği gururla söylenmiştir.

Gençlerimizin, geleceğimiz ve umudumuz olduğu belirtilmiştir. Millî ve manevî değerlerine bağlı, bilinçli ve ideal sahibi fertler olarak yetişmeleri için hep birlikte gayret gösterelim denmiştir.

Değerli din görevlilerimiz hutbelerini, Kehf suresinin 13. ayet-i kerimesiyle sonlandırıyor: “Şüphesiz onlar, Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık!”

Sayın Belediye Başkanı İmamoğlu’nun, hutbeyi bir kez daha okumasını tavsiye ediyorum. Diyanet bu hutbenin neresinde siyaset yapmıştır. Sevgili Peygamberimiz’in (sas) buyurduğu gibi "Ben, ahlâkın en güzelini tamamlamak için gönderildim." anlayışıyla, Diyanet, gençlerimize ve bütün vatandaşlarımıza, elbette “edep” ve “ahlak” anlatacaktır.

Sayın Belediye Başkan bir taraftan Diyanet siyaset yapmasın derken, peşinden sarf ettiği sözlerle Diyanet’i günlük siyasetin içine çekmek istiyor.

Çeşitli vesilelerle ve defalarca söyledik, bir kez daha söyleyelim: Mesajlarınızı, eleştirilerinizi veya karşıtlığınızı kime ve nereye yapacaksanız direk yapabilirsiniz. Bunun için ülkemizin gözbebeği, milletimizin birlikteliğinin olmazsa olmazı Diyanet, imam, cami ve dini değerleri kullanmayın.

Tekrar hatırlatalım; “Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek”, “İslâm dininin inanç, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek” görevidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

https://www.avazturk.com/turk-diyanet-vakif-sen-baskani-unal-diyanet-genclerimize-ahlaki-degerleri-anlatmayaca-64241h.htm

http://www.gazeteilksayfa.com/oku-103698h.htm

https://www.haberler.com/turk-diyanet-vakif-sen-genel-baskani-unal-hutbe-13915241-haberi/

https://www.sondakika.com/haber/haber-turk-diyanet-vakif-sen-genel-baskani-unal-hutbe-13915241/

https://www.dirilispostasi.com/haber/6364149/tdvden-imamogluna-tepki-sayin-belediye-baskani-diyaneti-gunluk-siyasetin-icine-cekmek-istiyor

https://www.konhaber.com/haber-haberi-oku-1542746.html

https://beyazgazete.com/haber/2021/2/8/turk-diyanet-vakif-sen-genel-baskani-unal-hutbe-uzerinden-diyanet-e-yapilan-elestirilere-tepki-gosterdi-aciklamasi-5956495.html

https://www.haberofisi.com.tr/tr/haberler/haberler/istanbul/turk-diyanet-vakif-sen-genel-baskani-unal-hutbe-uzerinden-diyanete-yapilan-elestirilere-tepki-gosterdi-a-MH0bRr6j2h5b

 
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder