KAMU-SEN HABER DETAYLAR

BİRLEŞİK EMEKLİLER DERNEĞİ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Genel Başkanımız Önder Kahveci, Birleşik Emekliler Derneğinin 5. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

Genel Merkez Toplantı salonumuzda gerçekleşen Genel Kurulda, Genel Başkan Yardımcımız Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Genel Başkan Yardımcımız Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Merkez Yöneticilerimiz ve çok sayıda davetli de hazır bulundu. 

OSMAN ÖZDEMİR: EMEKLİLERİMİZİN BEKLENTİLERİ KARŞILANMALIDIR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Divan teşekkülü gerçekleştirildi. Divan oluşumunun ardından kürsüye gelen Genel Başkan Osman Özdemir, “Emeklilerimizin sorunlarına çare bulmak için kurduğumuz derneğimizin çalışmaları hız kesmeden devam etmektedir. Ülkemizde hayat mücadelesi veren milyonlarca emeklinin daha iyi şartlarda yaşaması için gayret gösteriyor, onların sorunlarını gündeme getirmeye çalışıyoruz. Emeklilerimizin beklentileri karşılanmalı, yıllarını çalışarak geçiren bu insanların hayatlarının geri kalanını huzurlu ve mutlu getirebilmelerinin önü açılmalıdır” dedi. 

KAHVECİ: BİZ HAKLARIMIZIN GERİYE GİTMESİNE RIZA GÖSTERMEYECEĞİZ

Birleşik Emekliler Derneği 5. Olağan Genel Kurulunda konuşan Genel Başkanımız Önder Kahveci, genel kurulun hayırlı ve uğurlu olması diledi. Kahveci, “5 Olağan Genel Kurlunuz camiamıza ve emeklilerimize hayırlara vesile olsun. Hedefimiz emeklilerimizin huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmesidir. Reformlar yapılırken haklar aslında ileriye gitmelidir ama ne yazık emeklilerimiz ve çalışanlarımız açısından bu haklar hep geriye götürülüyor. Biz geriye gitmeye rıza göstermeyeceğiz. O nedenle güçlü bir örgütlenmeye ihtiyacımız var. Emeklilere sendikal örgütlenme hakkı neden verilmez anlamak mümkün değil. Sorunlara kayıtsız kalmıyoruz, bu nedenle emeklilerimize sendikal örgütlenme hakkını öyle ya da böyle alacağız.  Toplu sözleşme de imza atılan tüm maddelerden emekliler faydalanırken sendikal mücadele hakları neden yok? Bu olmaz. Biz bu konuda ısrarcıyız.

KAHVECİ: 4688 SAYILI KANUNUN REVİZE EDİLMESİ GEREKLİDİR

4688 sayılı kanunun değişmesi için bundan sonraki süreçte daha sıkı mücadele edeceğiz. Hükümleri itibariyle bu kanun emekli ve çalışanların hakları için yeterli değil. Grev, siyaset hakkının verildiği, yönetime katılma hakkını içeren bir kanunla yürümeliyiz. Demokrasi katılımcılığı esas alır, paydaşlarla yönetim güçlenir ama biz ne yazık ki farklı noktalara gidiyoruz. Bu kadar büyük bir kitleyi kimse göz ardı edemez. Çalışanlar ve emekliler yönetimin her kademesinde yer bulmalıdır.

Eskiden yaptığımız toplu görüşmeler bu dönemlerden çok daha güçlüydü, etkiliydi. Ama şimdi yaşananları sizlerde görüyorsunuz. Çok ciddi çalışmalar yapıp hazırlandık toplu sözleşmeye. İstediğimiz taleplerin hepsinin altı dolu ve güçlüdür. Hedeflenen enflasyon üzerinden bir zam oranını kabul etmemiz mümkün değildir. Esas olan gerçekleşen enflasyon üzerinden olandır. Ve tabii 2003 yılından beri uygulanmayan refah payı uygulamasını yeniden talep ediyoruz. Madem büyüyen bir Türkiye var bizde büyümeden payımızı istiyoruz. Ama görüyoruz ki o masada işler böyle yürümüyor.

Birileri bizim o masada olmamızı istemiyor. “Kafamıza göre işler yapalım, kimse duymasın” peşindeler. Dayanışma aidatı vs. derdindeler. Milyonlar heyecanla o toplantıları beklerken bunlar kasasını doldurma niyetindeler. Uyarılarımıza rağmen masada hiçbir müzakere yapılmadı. Bu yaşananları basınla ve her platformda paylaştık. 5 toplantının hiçbirinde müzakere yapılmadı. Sayın Cumhurbaşkanının sözü olan 3600 ek göstergeyi emeklilerimizde heyecanla bekliyor ama toplu sözleme masasında bir adım bile atılmadı. Yan, toplu sözleşme tam bir sükut-u hayal oldu.

KAHVECİ: EMEKLİLERİMİZİN YAŞADIKLARINI KİMSE GÖRMEZDEN GELMEMELİDİR

Emeklilerimiz açlık sınırının altında maaş alıyorlar. Bunu görmezden gelmek hak ile adalet ile bağdaşmaz. Emeklilerimizin gelirleri derhal yoksulluk sınırı üstüne çıkarılmalıdır. Aktif olarak çalışan biri neden emekli olunca maaşının yarısını neden kaybeder? Yıllarınızı veriyorsunuz ama emekli olunca ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ücretle emekli olamıyorsunuz. Bunu kabul edemeyiz. Emeklilerimiz neden ikinci iş yapıyor diye soruyorlar? Gelirleri iyi olsun da yapmasınlar. Biz onların huzurunu ve mutluluğunu sağlamak zorundayız.

Güçlü bir sendikal mücadele bu işin anahtarıdır. Masayı heba edenler hala yetkili olursa sizlerde bizlerde kaybetmeye mahkumuz. Sarı sendikacılıkla hak alınmaz. Bunlarla hak mücadelesi yapmak mümkün değildir. Biz doğru ve ahlaklı sendikacılığın peşindeyiz. Hedefimiz masada yetkili olmaktır. Ortak söylem ve ortak akıl bizim için çok önemlidir. Bizler memur ve emeklinin itibarını korumakla yükümlüyüz.

Birleşik Emekliler Derneğinin 5. Olağan Genel Kurulunun tekrar hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
Haber Grubu: SPOT HABERLER
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder