KAMU-SEN HABER DETAYLAR

ANAYASA MADDE 128: DEVLETİN ASLİ VE SÜREKLİ GÖREVLERİ MEMURLAR ELİYLE GÖRDÜRÜLÜR


Genel Başkanımız Önder Kahveci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleşmelilerle ilgili söylemlerini değerlendirdi.
Memurlarımız, resmi verilere göre Avrupa’daki emsallerinden iki kat daha fazla iş yüküyle karşı karşıyadır” diyen Genel Başkan Kahveci, “Ülkemizde kamu çalışanları birçok kurumda iş yoğunluğu içinde kalmaktadır” dedi.
 
Genel Başkan Kahveci; 
 
Sayın Cumhurbaşkanı sözleşmeli personel istihdamına ilişkin yaptığı değerlendirmede kadrolu memur mantığının çalışma verimliliğini düşürdüğünü iddia etmiştir. Rakamlara bakıldığında böyle bir söylemin gerçeklerle örtüşmediği görülmektedir. 
 
Bizler devletimizden maaş alan hiç kimsenin boş oturmasını kabul edemeyiz ancak böyle bir durum varsa kamu yöneticileri gereğini yapmalıdır. Memurlarımız, resmi verilere göre Avrupa’daki emsallerinden iki kat daha fazla iş yüküyle karşı karşıyadır. 
 
Öyle ki, OECD verilerine göre bir kamu çalışanı Avusturya’da ortalama 18, Kanada’da ve Fransa’da 12, Finlandiya’da 9, Almanya’da 18, Hollanda’da 19, ABD’de 13 kişiye hizmet verirken Türkiye’de 1 kamu çalışanına yaklaşık 29 kişi düşmektedir. Bu durumda kamu çalışanları birçok kurumda iş yoğunluğu içinde kalmaktadır. 
 
Ülkemizde eğitim, sağlık, güvenlik gibi alanlarda personel açığı olduğu bizzat yetkili kurumlar tarafından açıklanmaktadır. Böyle bir değerlendirme canla başla, yetersizlik içerisinde Edirne’den Ardahan’a; Sinop’tan Hatay’a kadar 814 bin kilometrekarelik vatan toprağının her karışına yaz, kış, sıcak, soğuk demeden hizmet götürmeye çalışan kamu görevlilerimizi derinden yaralamaktadır.  
 
Sözleşmeli personel istihdamının adaletsizlikler içeren, aileleri parçalayan bir yapı olduğunu bir kere daha hatırlatıyor, güvencesiz sözleşmeli personelin tamamının kadroya geçirilmesi talebimizi yineliyoruz.
Haber Grubu: SPOT HABERLER
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder