KAMU-SEN HABER DETAYLAR

GENEL BAŞKANIMIZ BENGÜ TÜRK TV`YE KONUK OLDU


Genel Başkanımız Önder Kahveci, Bengü Türk TV’de her Salı yayınlanan ve Gökhan Altunkaş’ın sunduğu Söz Hakkı programının canlı yayın konuğu oldu.

Çalışma hayatı ve ülke gündemine dair konuların tartışıldığı programda Genel Başkan Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen’in ülke genelinde gerçekleştirdiği bütçe eylemi ve detaylarını değerlendirdi.

KAHVECİ: MİLLETVEKİLLERİ BU DEFA MEMURLAR İÇİN ELLERİNİ KALDIRSIN

“Biz gerçekleşen enflasyon üzerinden zam istedik ama ne yazık ki  bu dikkate alınmadı” diyen Genel Başkan Önder Kahveci, “Bugün yaptığımız eylemde, TBMM’de görev yapan Milletvekilleri memurlarımız için el kaldırsın talebimizi dile getirdik. Bu yetki onlarda ve bu yapılabilir. Genel Kurul süreci öncesi komisyonda bu yönde teklif verilebilir. Biz birileri gibi kafamızı kuma gömmeyeceğiz” dedi. Kahveci, “Milyonlarca insanı ilgilendiren ve Türkiye’nin en büyük toplu sözleşmesi olarak öne çıkan bir süreci geride bıraktık. Böylesine önemli bir sürece biz hazırlıklarımızı en iyi şekilde yaparak, ülke gerçeklerini, ekonomik sorunları göz önüne alarak hazırlandık. Bizim taleplerimiz zemini sağlam ve ayağa yere basan taleplerdir. Biz büyük umutlarla gittiğimiz toplu sözleşme masasından hayal kırıklığı ile döndük. Burada sorumluluk elbette sayın Bakan ve yetkilendirilmiş konfederasyonun Genel Başkanındadır. Masanın etkin ve verimli kullanılması yönünde sürekli çağrı yaptık. O masada doğru düzgün bir müzakere yapılmadı. Süreç tamamen heba edildi. Süreci heba eden konfederasyon çıkıp iki gün daha süre istedi. Sonuç olarak iş hakem kuruluna gitti zaten oradan da farklı bir sonuç beklenmiyordu ve hükümetin teklifi aynen noter gibi onaylandı. Tabi bu rakamlar ekonomik gerçeklerle örtüşen rakamlar değildir. Biz gerçekleşen enflasyon üzerinden zam istedik ama ne yazık ki bu dikkate alınmadı.

Tabi bu yaşananlar geride kaldı ve bugün 2020 yılı bütçesi TBMM’de görüşülüyor bizde buradan hareketle memur maaş zam oranlarında bir revizyon talep etmek üzere Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanlığı, tüm illerimizde de alanlarda bu talebimizi dile getirdik. TBMM’de görev yapan Milletvekilleri memurlarımız için el kaldırsın dedik. Bu yetki onlarda ve bu yapılabilir. Genel Kurul süreci öncesi komisyonda bu yönde teklif verilebilir. Biz birileri gibi kafamızı kuma gömmeyeceğiz. Bu eylemde Sayın Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve TBMM’de grubu bulunan bir parti hariç diğerlerine birer mektup gönderdik. Bu mektuplar umarız dikkate alınır ve harekete geçilir.

TÜİK enflasyonu YÜZDE 8,5 olarak açıklıyor, acaba bu rakamları nereden buluyorlar? Kusura bakmasınlar ama bu rakamların gerçek hayatla alakası yoktur. Bu rakamları nereden alıyorlar söylesinler bizde gidip oralardan alışveriş yapalım.

Hükümet kendi rakamlarıyla çelişiyor. Memura yüzde 4+4 veriyorlar ama yeniden değerleme oranını yüzde 22,58 olarak belirliyorlar. MTV, pasaport, cezalar vs. hepsinde yüzde 22,58 artış olacak. Hükümet kepçeyle alıyor ama bize kaşıkla veriyor. Biz TBMM’den umutluyuz. 5 milyon kamu görevlisi için ellerinizi kaldırın ve güzel haberler verin. Biz susmadık bundan sonrada susmayacağız. Haksızlık karşısında duracağız. Hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

KAHVECİ: MEMUR PAKETİNİN PATENTİ BİZDEDİR, SORUNLARIN TAKİPÇİSİYİZ

Çözüm bekleyen bazı başlıklar altında hazırlanacak bir memur paketi üzerine çaba sarf ettiklerini belirten Genel Başkan Önder Kahveci, “Memur paketinin patenti bizde ve bu sorunların takipçisiyiz” dedi. Kahveci, “Kamu çalışanlarının sorunlarını kapsayacak bir memur paketi hazırlanarak TBMM gündemine getirilmesi noktasında ısrarcıyız. Tüm ek ödemelerin emekliliğe sayılması konusunda adımlar atılmalı. 3600 ek gösterge konusunda sayın Cumhurbaşkanının sözü var ve insanlar umutla bekliyor. Sadece dört meslek gurubu değil tüm kamu çalışanlarını kapsayacak bir adım atılmalı. Sözleşmeli personelin durumu ortada. 2011 ve 2013 yılında kadro verildi yine verilebilir. Bakın daha dün bir öğretmenimiz mobbinge dayanamadı ve canına kıydı. Sosyal medyada paylaştım, ANKARA Etimesgut’ta bir ilçe sağlık müdür var, Sayın Bakan’a da sesleniyorum, “Bu adam çalışanları canından bezdirmiş, mobbing, tehdit... Kim bu adam? Makamın gücünü kullanarak çalışanlara baskı kuramaz. Bu meselenin peşini bırakmayacağım. İşte bunlar yeniden tekrarlanmasın diye çaba göstermeliyiz, yöneticinin iki dudağı arasına sıkıştırılan bir kamu görevlisinin verimliliği olmaz. Bu insanlar perişan, aile hayatları yok, parçalanıyorlar. Bu trajediye dönüşüyor, derhal gerekli adımlar atılmalı. Kamuda ikramiye almayan tek kesim memurlar. Yılda iki defa bayram ikramiyesi talebi karşılanmalı. Yardımcı hizmetliler konusu çözülmeli. Bu insanların beklentilerine cevap verilmeli. Sorumluk verildiyse kadrosu da verilsin. Vergi dilimleri konusunda artık bir çözüm olmalı. Türkiye’nin vergi rekortmeni memurlardır emin olun. Dengeli ve adaletli bir vergi sistemi olmalı. Maaş cebimize girmeden vergimizi ödüyoruz. Üniversiteli işçiler konusunda eskiden karar alınmış ama hala ortada bir şey yok. Eğer yapılmayacaksa bu insanlara umut verilmemeli. Bunların mali bir külfeti de yok.

Liyakat meselesi herkesin ağzında ama uygulamada hiçbir şey yok. Mülakata cepheden karşıyız. Mülakat kul hakkı demektir. 90 puan alan insana 10 puan vererek sözlü sınavda eliyorsunuz. Bunu hangi vicdan kabul eder? Bütün bunları kapsayacak bir memur paketi ile bu sorunları rahatlıkla çözebileceğimizi ve rahatlama sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Bu memur paketinin patenti bize aittir ve takipçisiyiz” dedi.

KAHVECİ: TEŞKİLATIMIZIN MOTİVASYONU EN ÜST NOKTADA

Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu toplantısına da değinen Genel Başkan Kahveci, “Teşkilatımız heyecanlı ve diri, sorunlara hakim. Her zaman haklının yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Kahveci, “Güzel ve verimli bir toplantı yaptık, motivasyonumuz ve kararlılığımız üst noktadaydı. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Teşkilatımız memurun ve ülkemizin meselelerine çok hakim. Bu bizi çok mutlu etti. Biz her zaman haklının yanında olacağız. Her zaman devletimizin yanında olacağız. Teşkilatımızla birlikte orada asker selamımızı vererek Mehmetçiğimize desteğimizi yineledik. Biz milli meselelerde amasız fakatsız devletimizin, askerimizin yanındayız. Duruşumuz nettir” dedi.

KAHVECİ: ÖZ KAYNAKLARIMIZLA ÜYELERİMİZE EN İYİ HİZMETİ SUNMAYI AMAÇLIYORUZ

Türk Sağlık-Sen tarafından yaptırılan misafirhaneye ilişkin detayları paylaşan Genel Başkan Kahveci, “Üyelerimize her şeyin en güzelini sunma gayreti içindeyiz” dedi. Kahveci, “Kıt kaynaklarla, üyelerimizden aldığımız aidatlar çerçevesinde onlara güzel hizmetler sunma peşindeyiz. Bu noktada, Ankara’da güzel bir misafirhane yaptık. 25 Kasım’da açılışını yapacağız. Farklı projelerimizde var sosyal tesis anlamında. Öz kaynaklarımızla üyelerimize hizmet verebilmeyi amaçlıyoruz. Şimdiden camiamıza hayırlı olsun. Güçlü bir sendikal mücadele için doğru adres Türkiye Kamu-Sen’dir. Tüm kamu çalışanlarını bu doğru adrese davet ediyorum” dedi.
Haber Grubu: SPOT HABERLER
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder