KAMU-SEN HABER DETAYLAR

GENEL BAŞKAN ÖNDER KAHVECİ, TÜRK YEREL HİZMET-SEN`Lİ KADINLARLA BİR ARAYA GELDİ


Genel Başkanımız Önder Kahveci, Konfederasyonumuza bağlı Türk Yerel Hizmet-Sen’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği etkinliğe katıldı.

Genel Merkez Yöneticilerimizin de katıldığı toplantıda konuşan Genel Başkan Önder Kahveci, çalışma hayatında kadının yeri, sözleşmeli ailelerin yaşadığı sıkıntılar gibi bir çok başlığa değindi.

KAHVECİ: MUTLU VE HUZURLU GELECEĞİN ANAHTARI KADINLARIMIZDIR

Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Genel Başkanımız Önder Kahveci, çalışma hayatında kadınlarımızın yaşadığı problem ve sıkıntılara değinerek, “Bugün tüm Dünyada kadınlar günü kutlanırken, tüm kadınların toplumda hak ettiği, layık olduğu yere gelmesi temennisini taşımaktayız. Üzülerek ifade etmeliyim ki, ülkemizde kadınlarımızın sosyal ve ekonomik alanda arzu edilen noktada olduğunu söylemek oldukça güçtür. Son 3 yıl içinde adli kayıtlara geçmiş 932 kadınımızı aile içi şiddete kurban verdik. 

Kadınların toplumsal yaşamdan en fazla soyutlandıkları toplumlar her alanda en geri kalmış ülkeleri oluşturmaktadır. Kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal hayata en fazla katılım sağladığı ülkeler ise gelişmişlik seviyesinde de büyük bir ivme yakalamış olanlardır. Dolayısıyla ülkelerin gelişmesinin anahtarı, kadınlardan geçmektedir.  

Ülkemizde okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 82,9’unu kadınlar oluşturmaktadır.  40 milyonu aşkın kadın nüfusumuzun dörtte biri ilkokul mezunudur. Genç kadınlarımızda işsizlik oranı yüzde 25 dolayındadır. Yönetici pozisyonlarında bulunan kadınlarımızın sayısı bir elin parmaklarını dahi geçemeyecek kadar azdır. Türkiye nüfusunun yüzde 49,8’ini kadınlar oluşturmaktayken işgücüne katılan 32,3 milyon kişiden yalnızca 10,5 milyonu kadındır.

Devlet Personel Başkanlığı’nın verilerine göre, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personelin yüzde 37,98’ini kadınlar oluşturmaktadır. Bu rakamlar da gösteriyor ki, kadınlarımız çalışma hayatında yeteri kadar yer alamamakta, kariyer gelişimi noktasında geride kalmakta ve daha düşük ücretlerle, güvencesiz bir biçimde çalışmak zorunda kalmaktadır.  

Günümüzde çalışan kadınların sorunlarını azaltmaya yönelik doğum yapan kadınlara yarım gün çalışma hakkı gibi birtakım tedbirler alınsa da iş güvencesi, çalışma süreleri, kreş imkânları, yasal korumalar ve toplumsal bilinç anlamında ideal seviyenin oldukça gerisinde kaldığımız da inkâr edilemez bir gerçektir. Kaldı ki, kanunun yasalaşmasının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen ilgili yönetmelik çıkarılmadığı için kamuda çalışan kadınlarımız yarım gün çalışma hakkından da mahrum bırakılmaktadırlar. 

Eğer bu topraklar üzerinde mutlu, müreffeh ve huzurlu bir gelecek inşa etmek istiyorsak kadınlarımızın eğitimine, çalışmasına, yükselmesine ve güvencelerine önem vermek zorundayız.  Kadına vurulan her darbe, toplumumuzun varlığına yöneltilmiş bir tehdittir. Bu bakımdan kadınların haklarını korumak en az kadınlar kadar erkeklerin de görevi olmalıdır.

Her zaman dile getirdiğimiz gibi kadın ne denli güçlü ise toplum da o denli güçlü olacaktır.  Öyleyse toplumumuzu güçlü kılmak için, önce kadınımızı güçlü kılmak zorundayız. Toplumsal adaleti sağlamak için, önce toplumun diğer yarısı olan kadınların toplum içindeki etkinliğini ve toplumsal refahımızı artırarak toplumumuzu daha zengin kılmak için, önce kadınlarımızı her anlamıyla zengin kılmak zorundayız” dedi.

KAHVECİ: ANNE VE ÇOCUKLAR BİRBİRİNDEN AYRILMAMALIDIR

Sözleşmeli ailelerin yaşadığı drama da dikkat çeken Genel Başkanımız Önder Kahveci, “Sizlerin de yakından bildiği ve takip ettiği gibi sözleşmeli ailelerin dramları yürekleri yakmaktadır. Özellikle böylesine bir günde bu alanda yaşanan probleme dikkat çekmek bizim boynumuzun borcudur. Sözleşmeli olarak çalışan ve görevi dolayısıyla eşinden, çocuğundan kopmak zorunda kalan kadınlarımızın yaşadığı zorluklar idrak edilmeli ve onların bu çilesine son verilmelidir.

Hiç bir anne çocuğundan, hiç bir çocukta annesinden ayrılmamalıdır. Devlet ailelerin bir araya gelmesi için bu alanda yaşanan soruna el atmalı ve sözleşmeli meselesi kökten çözülmelidir.Türkiye Kamu-Sen olarak sözleşmeliler kadro alıncaya ve bu dram bitinceye kadar mücadelemiz sürecek"dedi.

KAHVECİ: KAMUDA OLUŞAN BEKLENTİ BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİDİR

Ek gösterge konusunda kamuda ciddi bir heyecan oluştuğunu belirten Genel Başkan Önder Kahveci, verilen sözün yerine getirilmesini beklediklerini ifade etti. Kahveci, “Kamu çalışanlarının ek göstergelerinin düzeltilmesini yıllardır dile getirdik. Bu konuda yaptığımız çalışmalar ortadadır. En yetkili ağızdan verilen sözlerle birlikte kamuda bu konuda ciddi bir beklenti oluşmuştur. Biz bu atılan adımı gayet olumlu buluyor ancak eksik kaldığını düşünüyoruz. Ek gösterge yalnızca dört meslek grubunu değil, bütün kamu çalışanlarını kapsamalıdır. Türkiye Kamu-Sen’in bu konuda yaptığı çalışma TBMM’ye sunulmuştur, istendiği takdirde bu konuda derhal adım atılabilir ve bu konu en kısa sürede gündemden kalkar. Bizler ek göstergenin takipçisiyiz” dedi. 

Türkiye Kamu-Sen ve bağlı tüm sendikaların kadınlarımız konusunda her zaman hassas davrandığını belirten Genel Başkan Kahveci, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türk Yerel Hizmet-Sen'in böylesine güzel bir organizasyona imza atması bizleri mutlu etmiştir. Biz sadece 8 Mart değil diğer bütün günlerde  kadınlarımızın huzuru ve refahı için  mücadele verecegiz. Toplantımızın  tekrar hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum. "dedi 
Haber Grubu: SPOT HABERLER
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder