KAMU-SEN HABER DETAYLAR

ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ ÇARŞIYA, PAZARA, MANAVA UĞRAMADI


Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, enflasyondaki düşüşün çarşıya pazara yansımadığını vurgulayan basın açıklaması yapmıştır.

Mutfak enflasyonu sabit gelirli memur, işçi ve emeklinin maaşlarını eritti. Pazarda, manavda hiçbir şeyin fiyatı düşmüyor. Eskiden ıspanak, pırasa, soğan, patates ucuza alınıyordu, emekli bunlarla besleniyordu. Ispanak, pırasa 4TL/Kg ‘dan, soğan, patates 5 TL/Kg ‘dan aşağı değil. Bu gidişle yemeklerde soğan bile kullanamayacağız.

Enflasyon da bir türlü düşmek bilmiyor. Güya dolar, avro düştü. Neden soğan, patates, ıspanak, pırasa düşmüyor? Onları da mı ithal ediyorsunuz? 

Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyona vitrinlerde binlerce liralık etiket konmuş, biz ancak vitrinleri seyrediyoruz. Allah yeni evleneceklere yardım etsin.

           Nasıl hesaptır ki bu enflasyon düştü deniyor fiyatlar düşmüyor. Bizim maaş yetmiyor. 

           Nasıl hesaptır ki bu % 20- 25 enflasyon varken 2019 bütçesinde güncellenmiş enflasyon % 15,9’a yükseltiliyor. Memur ve emeli maaşları ise  %5 enflasyona göre hesaplanmış rakamlarda kalıyor.  Hükümetin ikinci 100 günlük eylem planının içine memur ve emeklilere zam bile girmiyor.

          Asgari ücrete %26,05 zam yapıldı. En düşük ücretler 2 bin liranın üzerine çıktı. Şu anda yıllarca devlette hizmet vermiş emeklilerimizin maaşları da bu seviyelerde kalmaktadır. Mademki 2019 yılının hakkı gerçekten de en az %26 zamdır. Emekliler de en az %26 zammı hak etmektedir.

          Bizler maaşı yetiştirebilmek için her şeyden kısıyoruz. Emekli can suyu istiyor. Ek zam verilmezse emeklinin hali çok perişan. Bu duygularla tüm milletimizin yaklaşan yeni yılını kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyoruz.26.12.2018

 

                                                                                 Osman ÖZDEMİR

                                                                           Türk Emekli – Sen

                                                                      Birleşik Emekliler Derneği

                                                                              Genel BaşkanıHaber Grubu: SPOT HABERLER
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder