HABER DETAYLARI

İLİTAM YENİDEN DÜZENLENMELİDİR


İLİTAM UYGULAMASI YALNIZCA DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ÇALIŞANLARINA

YÖNELİK OLARAK YENİDEN DÜZENLENMELİDİR

İlahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılmasına dair Kanun, 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Anayasa Mahkemesi, CHP Milletvekillerinin başvurusu üzerine, 19.09.2019 tarihinde Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline karar vermiş ve 13 Kasım 2019 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu karar ile İlahiyat Önlisans mezunlarının sınavsız geçişleri iptal edilmiş oldu. Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek İLİTAM hakkından faydalanma devam etmektedir.

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak, ilk günden itibaren İLİTAM uygulamasının yalnızca Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarına yönelik olması yönünde çalışma yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir.

Bunun için; Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ve Diyanet İşleri Başkanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur.

Çözüm, herkesin müracaat edebildiği İLİTAM programında
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI PERSONELİNE
KONTENJAN GETİRMEK DEĞİLDİR.

 

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak, yeniden çağrımız ve talebimiz;
Diyanet İşleri Başkanlığı personelinden ilahiyat önlisans mezunu olup, talep edenlerin tamamının kontenjan sınırlaması olmadan İLİTAM programına alınmasıdır.

 

Çalışanlarımıza saygıyla duyurulur.

TÜRK DİYANET VAKIF-SEN
GENEL MERKEZİ
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUMLAR

  1. Turgay Meydan 13.03.2021

    Selamün Aleyküm,ilitam yeniden açılacak mı?

1

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder