BASINDA TDVS

İSLAM`IN ÇİNLİSİ ÇİN`SİZİ OLMAZ

İSLAM'IN ÇİNLİSİ ÇİNSİZİ OLMAZ

Genel Başkan Ünal, "Anlaşılan odur ki zulümlerine bir yenisini daha eklemek istemektedirler. Böyle bir uygulama asla ve asla kabul edilemez. Vicdanı olan herkesin, özellikle de Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bütün insanlık Çin'in bu zulümlerine “dur” demelidir." diye konuştu.

Genel Başkan Nuri Ünal, "Son din İslam tekdir, Çinlisi Çin'sizi olmaz." dedi. Çin'de devletin kontrolündeki "İslam Cemiyeti", sosyalist değerlerle uyumlu şekilde "İslam'ın Çinlenmesi" planını duyurmasının ardından Çin hükümetine tepkiler çığ gibi büyüyor.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal İslam'ı Çinlestirme projesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm insanlık âleminin Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zulmüne dur demesi gerektiğini belirtti.

Ünal, "Kur'an okuyanlara ve ibadet edenlere karşı uyguladıkları şiddete yenilerini mi eklemek istemektedirler. Son din İslam tekdir, Çinlisi Çin'sizi, ılımlısı ılımsızı olmaz. İslam'ı Çinlileştirme projesi asla kabul edilemez" dedi.

ASLA KABUL EDİLEMEZ

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal Çin'in camilerde sosyalizm eğitimiyle “İslam'ı Çinlestirme” planına tepki göstererek, gazetemize Özel açıklamalarda bulundu.

Ünal, "Çin hükümetinin İslam'ı "Çinlileştirme" anlamına gelecek yasal düzenleme yaptığı haberleri kamuoyuna yansımaktadır. Anlaşılan odur ki zulümlerine bir yenisini daha eklemek istemektedirler. Böyle bir uygulama asla ve asla kabul edilemez. Çin hükümetinin 'Çin rejimine uygun bir İslam versiyonu' projesini gündeme getirmesinin arkasında yatan gerçek nedir? Sözde, bütün dinlerle ilgili böyle çalışma yaptıklarını beyan ederek yaptıkları yanlışlığa kılıf bulmaktadırlar"

250 YILDIR DOĞU TÜRKİSTAN ZULÜM ALTINDA

"Şu bir gerçektir ki; yaklaşık 250 yıldır Doğu Türkistan zulüm altındadır. Soydaşlarımız evlerinden, yurtlarından sürülmüş, milyonlarca Müslüman Türk katledilmiştir ve bu vahşetin halen devam ettiği bir gerçektir. Acı olan ise, başta BM olmak üzere bütün dünyanın sessiz kalmasıdır. Acaba, son uygulama ile bugüne kadar yaptıkları yasaklama ve zulmün daha ilerisini yapacaklarının bir göstergesi mi?" dedi.

"ÇİN ZULMÜNE DUR DENİLMELİ"

Çin'in Kur'an okuyanlara ve ibadet eden Müslümanlara karşı uyguladıklan şiddete yenilerini eklemek istediğini belirten Ünal, "Kur'an okuyanlara ve ibadet edenlere karşı uyguladıkları şiddete yenilerini mi eklemek istemektedirler. Son din İslam tekdir, Çinlisi Çin'sizi, ılımlısı ılımsızı olmaz. İslam'ı Çinlileştirme projesi kabul edilemez. Vicdanı olan herkesin, özellikle de Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bütün insanlık âlemi Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zulmüne dur demelidir" ifadelerini kullandı.

 

HABERVAKTİM 11.01.2019


Ekleyen: İSLAM`IN ÇİNLİSİ ÇİN`SİZİ OLMAZ