BASINDA TDVS

TÜRK DİYANET VAKIF-SEN GENEL BAŞKANI NURİ ÜNAL: CAMİLERİMİZ HEP DOLSUN.

Başkan Ünal, Ramazan dolayısıyla camilerin dolup taştığına dikkat çekerek, ‘‘Vatandaşlardan aynı hassasiyeti Ramazan’dan sonra da göstermelerini istiyoruz’’ dedi.

Ramazan Ayı’nın insanları sakinleştirdiği ve dinginleştirdiğini söyleyen Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Ramazan Ayı’nın doğruya, güzele ve iyiye bir başlangıç olması gerektiğini, Ramazan’da alınan güzelliklerin Ramazan’dan sonra da devam etmesi gerektiğini belirtti. Din görevlilerinin ise Ramazan dolayısıyla kalabalıklaşan camilerden memnun olduklarını ve vatandaşlardan aynı hassasiyeti Ramazan sonrasında göstermelerini istediklerini söyledi. 

RAMAZAN’DA ALINAN GÜZELLİKLER SONRA DA DEVAM ETMELİ

Ramazan Ayı’nın insanları sakinleştirdiği ve dinginleştirdiğini söyleyen Ünal, Ramazan Ayı’nın doğruya, güzele ve iyiye bir başlangıç olması gerektiğini bunun ise sadece Ramazan ayıyla sınırlı kalmamaları gerektiğini belirtti. Ünal, “Din görevlisi arkadaşlarımız bu konuyu sürekli belirtirler. Camiler Ramazan Ayı boyunca dolu oluyor fakat Ramazan bittikten sonra camilere ibadet yapmaya gelen insan sayısı azalıyor. Ramazanda alınan o güzelliklerin sonrada devam etmesi her Müslümanın görevi olmalı. Ramazandan sonra da camiler dolmalı” dedi.

24 SAAT GÖREVDELER

Ramazan Ayı’nda din görevlilerinin normal bir günden daha fazla efor sarf ettiğini söyleyen Ünal, bunu dile getirmesindeki amacı şöyle açıkladı, “Ramazan Ayı’nda vatandaşlarımız ibadetlerine biraz daha fazla ilgi gösteriyor. Camilerde daha fazla vakit geçiriyorlar. Ramazandan önceki ve sonraki aylardan daha çok cami ve ibadetle haşır neşir oluyorlar. Özellikle de Ramazan’ın Kur’an Ayı olması hasebiyle Kur’an okumaya da büyük ilgi gösteriyorlar. Burada da din görevlisinin rolü ve önemi büyük oluyor. İbadetlerini doğru yapabilmeleri için din görevlileri ile sürekli irtibatta oluyorlar. Mukabeleler ile olsun öğretilen Kur’an’lar ile olsun tabiri caizse Ramazan Ayı’nda da 24 saat görevdeler” dedi. 

ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN FAALİYETLER YÜRÜTÜYORUZ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevinin toplumu din konusunda aydınlatmak olduğunu söyleyen Ünal, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevi yüce din İslam’ın vatandaşlarımıza doğru olarak, Kur’an ve sünnet kaynağından anlatmaktır. Bu kurum ülkenin birliği ve beraberliği bekası noktasında önemli işlevler görmektedir. Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın daha da güçlü hale gelmesi için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı nasıl bizler için önemli bir kurumsa keza çalışanları da öyledir. Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve çalışanlarının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Çünkü toplumu kandırmanın en kolay yönlerinden birisi dini duyguları istismar etmektir. Bunun önüne geçecek tek kurum da diyanet çalışanlarıdır. Bizde bu yüzden din hizmeti sunan arkadaşlarımızın önündeki engelleri kaldırmak için sendikal faaliyetler yürütüyoruz” diye konuştu.

AMİR-MEMUR İLİŞKİSİNE DİKKAT EDİLMELİ

Din görevlilerinin sorunları ile ilgili de gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Ünal, Sendika olarak önceliklerinin çalışanlarının hak ve hukukunu korumak olduğunu söyledi. Ünal, “Diyanet çalışanlarımızın problemleri var. Belli başlı sıkıntılara değinecek olursak görevlilerimiz amir-memur ilişkisi konusunda daha şeffaf ve daha usturuplu bir halin alınmasını talep ediyor. Din görevlisi sonuçta öncü ve örnek insanlardır, öyle de olmak zorundayızdır. Toplumumuz din görevlilerine örnek insan gözüyle bakıyor. Bizler de bu bakışı, kendimizi yetiştirmemiz ile hareketlerimiz ile çalışmalarımızla her yerde hissettirmek gibi bir zorunluluğumuz var” diye konuştu.

ÜCRETLER UYGUN KONUMA GETİRİLMELİ

Bir başka hususun ise Diyanet çalışanlarının da bir ailesi ve sosyal hayatlarında ihtiyaçları olduğunun unutulmaması gerektiğini söyleyen Ünal, din görevlilerinin yaptığı mesleğe uygun bir konum da olması gerektiğini belirtti. Bununda ücretle olacağını dile getiren Ünal, “Diyanet çalışanlarının ücretlerinin kimseye muhtaç olmadan bir ay geçinebileceği bir seviyeye çıkarılmalıdır. Türkiye’nin her köşesinde görev yapan arkadaşlarımız düşünülerek ücret konusu uygun konuma getirilmelidir. Camide hutbe okuyan bir görevlimizin kafasın-da her hangi bir sorunun kalmaması için bu tarz sorunlar giderilmelidir” şeklinde konuştu.

LOJMAN SORUNU GİDERİLMELİ

En büyük sıkıntılarından birsinin lojman sorunu olduğunu dile getiren Ünal, “Çalışanların sağlıklı ve huzurlu bir şekilde oturabileceği lojmanların yapılması gerekiyor. Geçtiğimiz dönemlerde bu konu ile ilgili birçok çalışmamız olmuştu. Lojmansız yerlere lojman yapılmalı, yetersiz lojmanlar da onarılmalıdır” diye konuştu.

ÇOCUKLARININ EĞİTİMİNE KATKI SAĞLANMALI

Mahrumiyet bölgeleri diye adlandırılan yerlerde görev yapan din görevlileri olduğunu belirten Ünal, “Diyanet çalışanları devlet memuru sıfatıyla memleketimizin en ücra köşesinde dahi görev yapan arkadaşlarımız, 10 hanelik köyde dahi görev yapan imam arkadaşlarımız var. Burada görev yapan arkadaşlarımızın çocuklarının eğitim ihtiyacı var. Köylerde bunu gerçekleştiremiyor ve mecburen merkeze gitmeleri gerekiyor. Hal böyle olunca da bu tarz yerlerde görev yapan din görevlileri zor durumda kalıyor ve çocuklarının eğitimine katkı sağlamak gerekiyor. Bunu da kurum ve hükümet yetkililerin yapması gerekiyor” diye konuştu.

HAC VE UMRE GÖREVLENDİRMELERİ SİSTEMATİK OLMALI

Din görevlilerine verilen hac ve umre görevlendirmelerinin adaletli bir sisteme oturtulması gerektiğini söyleyen Ünal, “Sendika olarak her görevlimizin görev süresi boyunca en bir kere hac ve umreye gitmesini talep ediyoruz. Bu görev almadan emekli olan birçok hocamız var. Bu sıkıntının bir an önce çözülmesi lazım. Biz sadece problemleri değil çözüm yolunu da öneriyoruz. Bu konuda kıdem esası ele alınarak hiç hac ve umreye gitmeyen görevlilerden başlayıp bir oranlama yapılarak gönderilebilir.

MESLEKİ BİLGİLER SEVİYE TESPİT SINAVI KALDIRILMALI

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının ise diğer bir sorun olduğunu söyleyen Ünal, “Bu sınava sendika olarak karşıyız. Hukuki olarak da iptali için dava açtık ve takipçisiyiz. İmam Hatip Lisesi ile ilahiyat mezunu ya da 2 yıllık ile doktorasını yapmış insanları bu sınavla aynı kategoriye tabi tutuluyor. Doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyoruz. 20-25 yıl görev yapmış arkadaşlarımızın böyle bir sınava tabi tutularak yeterli yetersiz gibi bir ayrışmaya tabi tutulmasının da doğru olmadığını düşünüyoruz” dedi.

HİZMETTE YARIŞI ÖN PLANA ÇIKARIYORUZ

Türkiye Kamu sen ve Türk Diyanet Vakıf Sen olarak kuruldukları günden bu yana huzurlu, mutlu çalışan- huzurlu, mutlu Türkiye sloganıyla hareket ettiklerini belirten Ünal, kendileri için ülke, devlet, millet ve bayrağın önemli olduğunu, şimdiye kadar bunları yıpratacak hiçbir işin içinde olmadıklarını ve bundan sonrada olmayacaklarını vurguladı. Ünal, “Sendika olarak ülkemizin birlik ve beraberliğine, güçlü olmasına aynı zamanda da eksikler varsa bunları konuşarak, kavga etmeden çözmenin çabası içerisindeyiz. Bizim hizmet kolumuzda farklı sendikalarda bulunmaktadır. Diğer sendikalardaki arkadaşlarımızda kendi görev arkadaşlarımızdır ve kardeş sendika olarak görüyoruz. Biz hizmette yarışı ön plana çıkarıyoruz ve bütün arkadaşlarımızın da bu anlayışla davranmaları gerektiğini gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

Emrah ÖZCAN/HABERVAKTİM


Ekleyen: TÜRK DİYANET VAKIF-SEN GENEL BAŞKANI NURİ ÜNAL: CAMİLERİMİZ HEP DOLSUN.