HABER DETAYLARI

HİCRİ 1441. YIL HUZUR, ESENLİK VE KURTULUŞA HİCRET OLSUN


Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal’ın

“Hicri 1441. Yıl” mesajı

31 Ağustos 2019 Cumartesi Hicri 1441. yılın ve Muharrem ayının ilk günü. Yerinden, yurdundan, yuvasından ve vatanından ayrılmak zorunda kalan Sevgili Peygamberimiz (sas) ve yanındakilerinin Mekke’den Medine’ye gitmesi.

Bu önemli hadise yani Hicret, hem İslam tarihi hem de bütün insanlık tarihi açısından önem arz etmektedir.

Doğup yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda bırakılan Müslümanlar muhacir olmuşlardır. O muhacirlere, evini barkını terk edenlere kucak açan, ev sahipliği yapan Müslümanlar ise ensar olmuşlardır. Bu anlayış sadece o güne has olarak kalmamıştır. Yıllar geçse de; bu kucaklaşma, yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik hukuku tarihe önemli bir kayıt olarak geçmiştir.

Hicret; sadece mekan değiştirmek olarak görülmemelidir. Peygamberimiz Efendimiz Hz.Muhammed’in (sas) ifadesiyle de “kötülük ve günahların terk edilmesidir”.

Hicret, doğruya, güzele, hayırlı işlere ulaşabilmektir. Hayırda yarışabilmektir. Yapılan yanlışlardan, kötü davranışlardan, kusurlardan vaz geçebilmektir.

Yirmibirinci asırda, sözde medeni dünyada yapılan insanlık dışı anlayış ve yapılanmaların sonlandırılması için hicret anlayışı gereklidir.

Hicret; kan, gözyaşı, ölümlerin ve vahşetin her türlüsünün yok edilmesidir. En şerefli varlık olarak yaratılan insanın, onuruyla, huzurlu, mutlu ve esenlik içerisinde yaşayabilmesinin teminidir.

Bugün de; yerinden, yurdundan, vatanından koparılan, sürülen, göçe zorlanan bütün insanların emin bir şekilde kendi yurtlarında yaşayabilmelerinin temin edilebilmesidir. Hicret anlayışı; barbarlık ve emperyalist anlayışlardan vaz geçilerek, dünyada herkesin huzuru için çalışabilmektir. Dostluk, kardeşlik, yardımlaşma ve bütün güzel değerlerimizin yaşatılarak bütün insanlığa örnek olmadır.

Hicri 1441 senesinin Diyanet ve Vakıflar camiamız, ülkemiz ve bütün İslam alemi için sevgi, saygı, huzur, esenlik, gerçek kardeşliğe ve kurtuluşumuza vesile olmasını Yüce Allah’tan (cc) niyaz ediyorum.
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder