HABER DETAYLARI

TÜRKİYE KAMU-SEN`İMİZ 27 YAŞINDA, HAK MÜCADELESİNDE NİCE YILLARA


Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu 24 Haziran 2019 Pazartesi günü Ankara’da toplandı.

Toplantıya; Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanımız Önder Kahveci, Sendikalarımızın Genel Başkanları, Genel Merkez Yöneticileri ve Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcilerimiz katıldı.

Türkiye Kamu-Sen’in kuruluşunun 27. yıl dönümüne denk gelen ve bu anlamlı günle taçlanan Yüksek İstişare Kurulu toplantımızda yaklaşan Toplu Sözleşme süreci ve beklentiler dile getirildi. 

KAHVECİ: “HAK MÜCADELESİNDE BEN DE VARIM” DİYENLERE SELAM OLSUN

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan toplantımızın açılışında konuşan Genel başkan Önder Kahveci, çalışma hayatı ve sendikal yaşama ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Kahveci,  “27 yıl boyunca yolu Türkiye Kamu-Sen’den geçmiş, üye olarak, işyerlerinde, şubelerde, genel merkezimizde yönetim kademelerinde yer alarak elini taşın altına koyan, “Hak mücadelesinde ben de varım” diyen bütün dava arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim. 

KAHVECİ: TEHDİTLERLE VE BASKILARLA BİR YERE VARILAMAZ. 

Kamuda yaşanan sıkıntılara rağmen, Türkiye Kamu-Sen’in hak bildiği yoldan dönmediğini vurgulayan Genel Başkan “Zorlu mücadelenin 27. Yılında hepinizi yürekten kutluyorum. Yaşanan sıkıntılara rağmen yolumuzdan dönmedik ve bu sene tüm sendikalar bazında artış sağladık. İlerleyen yıllarda biliyorum ki 11 hizmet kolunda da yetkiyi alacağız ve kamu çalışanlarına hizmet edeceğiz. Tehditlerle, baskılarla bir yere varılamayacağını biliyoruz” diyerek şu şekilde konuşmasına devam etti;

“Belli yerlerde “üye kaybettik” diye bağıranlar, yollara düşenlere Türkiye Kamu-Sen’in 17 yıldır yaşadıklarını şimdi yaşıyorlar. 17 yılda 40 binden 1 milyon üyeye yükselmenin dünya sendikacılık tarihinde bir benzeri daha yok. Siz bu sıkıntıları daha yeni yaşamaya başladınız ama yaşayacaklarınız daha ileride. Ağlamayla, sızlamaya bir yere varamazsınız. Geçmiş yıllarda yaşanan toplu sözleşmeler hala hafızalarda. Sürekli kaybettiren bir konfederasyon var karşımızda. Attığı imzaları unutan, o imzalara sahip çıkamayan bir konfederasyon, 6 günde toplu sözleşme bağıtlayan bir konfederasyon. Artık kamu çalışanları da bütün bunları görmeli ve kararını buna göre vermelidir.” dedi.

KAHVECİ: KAMUDA LİYAKATİN ESAS ALINMASI BİR ZORUNLULUKTUR

Toplu sözleşme döneminde masada kamu çalışanları için mücadelemizi sürdüreceğimizin altını çizen Kahveci, liyakatin önemine değindi;

“Artık liyakat, ehliyet ve adaletin ne kadar vazgeçilmez kavramlar olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yanlış olan tüm anlayışlara dur deme zamanı gelmiştir. Özellikle kamuda liyakatin esas alınması bir zorunluluktur. Bu toplu sözleşme döneminde masada Türkiye Kamu-Sen yine masada olacak ve mücadelesini sürdürecektir. Bizi masada istemeyen konfederasyon ne derse desin, biz 415 bin üyemizin ve kanunun verdiği yetkiyle o masada olacağız. Bu konfederasyon yüzde 30 zam aldı da biz karşısına mı durduk? Biz kendilerine açık çek verdik, amacımız üzüm yemek. Ancak bunların dertleri kapalı kapılar ardında işi bitirmek”

Konuşmasında Yüksek istişare toplantısında Ağustos ayında yapılacak olan toplu sözleşmeye yönelik yol haritamıza son şeklinin verileceğini söyleyen Genel Başkan, “ Kamu çalışanlarının huzurlu ve mutlu olabilmesi adına neler yapabiliriz bunları konuşacağız.” dedi. 

Genel Başkanımızın konuşmasının ardından Divan teşekkülü ettirildi. Divan heyetine Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal ve Türk Enerji-Sen genel Başkanı Mustafa Tümer seçildiler.

Toplantıda, il temsilcilerimiz görüşlerini ve taleplerini dile getirirken, Türkiye Kamu-Sen’in Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşmeye ilişkin yol haritası hakkında görüş alış verişinde bulunuldu. Toplantıda sendikal mücadelede kararlılık vurgusu yapıldı. 
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder