HABER DETAYLARI

YENİ BİR ÇAĞ AÇAN FETHİN 566. YILI KUTLU OLSUN


YENİ BİR ÇAĞ AÇAN FETHİN 566. YILI KUTLU OLSUN

“Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin! 
Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın! 
Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın.”

(A. Nihat Asya)

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, İstanbul`un fethinin 566. yıldönümü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu: “İ’layı Kelimetullah için şanlı ceddimiz Fatih Sultan Mehmet Han 566 yıl önce çağ kapatıp yeni bir çağ açmıştır.”

İstanbul’un fethedilmesi bütün dengeleri altüst etmiştir diyen Ünal; Fetihle birlikte yeni bir çağın kapısı açılmıştır. Aleme nizam anlayışı bir kez daha tezahür etmiştir. Yenilmez denilen Bizans neye uğradığını şaşırmış, Kostantiniyye İSTANBUL olmuştur. Fetihle birlikte huzur, esenlik ve adalet hakim olmuş, bütün halkın hayatı ve hürriyeti emin ellere geçmiştir” dedi.    

İstanbul’u yirmi iki yaşında fetheden II.Mehmet, FATİH unvanını alarak Fatih Sultan Mehmet olmuş ve adını altın harflerle tarihin şerefli sayfalarına yazdırmıştır diyen Genel Başkan Ünal şöyle devam etti; “Ceddimiz Alparslan’la 1071’de Malazgirt’te başlayan fetih süreci 1453 İstanbul ile taçlanmıştır. Böylece Anadolu ebedi olarak Türk’ün vatanı olmuştur. Nice ordular İstanbul’u almak için seferler düzenlemiş, kutlu fethe mazhar olmak istemişler ancak, İstanbul’u Türk-İslam aleminin gözbebeği yapmak Fatih Sultan Mehmet Han’a ve şanlı askerlerine nasip olmuştur.”

Fethin sembolü Ayasofya Camii maalesef bugün de mahzundur diyen Ünal; “Günümüzde İslam ve Türk düşmanlığının arttığı zamanda, yani fethin 566’ncı yılında Ayasofya minarelerinden Ezan-ı Muhammedi okunmalı, Ayasofya cemaati ile buluşmalıdır. Gelecek nesillerimize; burçlara sancağı diken Ulubatlı Hasan’ları, manevi mimar Akşemsettin’leri ve emeği geçen bütün ecdadımızı unutturmamak ve gerektiği gibi öğretmek zorundayız. Çocuklarımız atalarını tanıdıkça kendilerine olan güvenleri artacak, gelecek için daha da çok çalışacaklardır. O gün gemiler nasıl karadan yürütülmüşse, bugün de havada, karada ve denizde hep önde olmanın yolunu bulacaklardır” dedi.

Ünal; “566 yıl önce fetihle Kostantin’i önemli bir Türk-İslam şehri, şehirlerin incisi İstanbul yapan ve bizlere emanet eden Fatih Sultan Mehmet Han’ı, manevi mimarlarını, canlarını seve seve feda eden şanlı ecdadımızı, bütün şehitlerimizi sonsuz minnet ve şükranla anıyor, Yüce Allah’tan rahmet niyaz ediyorum” dedi.

Elbet bizim olacak İstanbul,
İnanmışız,
Denizlerden, dağlardan, ovalardan gelen
Bu nurlu bahar içinde yıkanmışız. 

Temiz ellerimizde açacak,
İstanbul çiçek çiçek.
Şimdi surlar önünde dalgalanan bayrak,
Yarın Bizans göklerine yükselecek.

(Arif Hikmet Par)
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder