HABER DETAYLARI

MİRAÇ GECENİZİ TEBRİK EDİYORUZ


MİRAÇ GECESİYLE YENİDEN DİRİLELİM  

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, 2 Nisan 2019 Salı gününü Çarşamba’ya bağlayan gece olan Miraç Gecesi dolayısıyla mesaj yayınladı.

Miraç gecesiyle yeniden dirilelim diyen Ünal: “İki cihan güneşi olan sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (sas) Efendimizin kutlu yolculuğu, bizim de yeniden dirilmemize vesile olmalıdır. Bu müstesna geceleri gerektiği gibi değerlendirebilmeliyiz” dedi.

Genel Başkan Ünal; “Hayatın koşuşturması ve karmaşası içerisinde kaybolup gidiyoruz. Oradan oraya savrulan insanoğlu, bazen ne yaptığını da bilemiyor. Öyle zamanlar geliyor ki insanlığından bile çıkıyor. En şerefli varlık olarak yaratıldığının farkına bile varamıyor. Ona kızıyor, buna bağırıyor, kendisi ile kavga eder duruma geliyor. Bu buhranlı ortamdan çıkmak için sakin olmak ve birbirini teskin etmek için araçlar aranıyor. İşte üç aylar ve içerisinde barındırdığı özel zamanlar bu güzel araçlar olarak karşımıza çıkıyor” hatırlatmasını yaptı.

İnsan önce kendini dinleyebilmeli ve muhasebesini yapabilmelidir diyen Ünal şöyle devam etti; “Güzel işlerde birbirimize örnek olmalıyız. Hayırda yarışmalıyız. Yüce Allah’tan birbirimizin arasındaki sevginin, saygının ve kardeşliğin devam etmesini ve artmasını dilemeliyiz. Bunun için de hep beraber gayret göstermeliyiz. Böylece kulluğumuzun tadına varalım.”

Sevgili Peygamberimiz’in (sas) Miraç’tan bizlere getirdiği o güzel hediyelerden birisi olan, beş vakit namazı gerektiği gibi eda edelim diyen Ünal; “Yüce Allah, namazın hayâsızlık ve kötülüklerden alıkoyacağını bizlere bildirmektedir. İnsanların birbiriyle kardeşçe, dostane bir şekilde yaşayabilmesinin yolunu da göstermektedir. Bizlere düşen görev ise; “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” diyen Sevgili Peygamberimiz’in (sas) ahlakı ile ahlaklanmaya gayret etmektir. Miraç bunun için bir başlangıç olmalıdır. Ahlakı güzelleşen insan, çevresine de örnek olarak onlara etki edecektir. Gönüller huzur bulacak, berraklaşacak, zihinler doğru düşünecek, maddi ve manevi her alanda gerçek temizlik sağlanmış olacak” dedi.

Özü sözü bir olan nesillerin yetişmesi,  Yüce Allah’a gerçekten yönelmeyle başarılabileceğini dile getiren Ünal; “Yapılan işler, sadece ve sadece Yüce Allah’ın rızasını kazanmak maksadıyla yerine getirilirse huzur ve sükun da sağlanmış olur. Miraç gecesi de bizler için farkındalık oluşturmalıdır. Yaptığımız yanlışlara veya eksikliklere dur demenin zamanı olmalıdır. Yüce Allah’a el açıp dua ederek affımızı, bağışlanmamızı ve rızasına uygun davranabilmemizi istemeliyiz. Fikren, zikren, bedenen ve ruhen Miraç’ta yeniden dirilmeliyiz” dedi.

Haçlı zihniyeti devam etmektedir, Mescid-i Aksa mahzundur, özellikle Ortadoğu’da Müslümanlar huzursuzdur diyen Genel Başkan Ünal; “Yeni Zelanda’da 51 Müslüman kardeşimiz Cuma namazı kılarken vahşice katledilmişlerdir. Gün geçmiyor ki Mescid-i Aksa’da zulüm eksik olmasın. Kanayan yaramız Doğu Türkistan’daki Müslüman Türk kardeşlerimizin ahları arşı titretmektedir. Böyle zalimane hallerin olduğu bir zamanda Müslümanlar olarak bizler Miraç ile dirilmeliyiz. Yüce Allah’a yalvararak birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi artırmasını istemeliyiz. Bunun için fert fert hazır olmalıyız” dedi.     

Ünal; “İslam âleminin ve Türk Milletimizin Miraç gecesini tebrik ediyor, Yüce Allah’tan birlik, dirlik, beraberlik ve bütünlüğümüzün güçlenmesine, dünyanın her yanında Müslüman kardeşlerimize yönelik haksızlıkların giderilmesini, esenlik ve huzurun hakim olmasını niyaz ediyorum“ dedi.
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder