HABER DETAYLARI

RAMAZAN ESENLİK VE BEREKETE VESİLE OLSUN


Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal’ın, Ramazan ayı münasebetiyle yaptığı yazılı açıklama:

Onbir ayın sultanı, rahmet, bereket ve esenlik zamanı olan Ramazan ayına kavuşturan Yüce Allah’a (cc) ne kadar şükür etsek azdır.

Müslüman olarak bizler, Ramazan ayını en güzel bir şekilde değerlendirebilmeliyiz. Bu özel zaman dilimini gerektiği gibi karşılayabilmeli, bir ay boyunca o manevi atmosferini teneffüs edebilmeli ve sonrasında da iyiliklerin kalıcı hale gelmesini sağlayabilmeliyiz.

Kur’an-ı Kerim’de Rabbimizin; “Ramazan, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği aydır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin...” (Bakara Suresi-185) buyurduğu gibi sağlıkla oruçlarımızı tutmayı nasip eylesin.

Oruçlu iken sadece yeme içmeden değil, bütün kötü davranışlardan uzak kalmayı başarabilmeliyiz. Dilimiz, elimiz, gözümüz, kulağımız ve bütün uzuvlarımızla ramazan ayının sabrını, bereketini ve hayrını idrak edebilmeliyiz.

Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim’i okuyarak, anlayarak, Rabbimizin bizlere bildirdiği emir ve yasaklarını hayatımıza tatbik ederek, huzuru, dayanışmayı ve kardeşliğimizi pekiştirmemize vesile olmalıdır.

Zaman birden akıp gitmektedir. Dünya hayatını hayırlı bir şekilde değerlendirmek gerekir. Hayatın hızlı ve karmaşık koşuşturması içerisinde Ramazan ayı sükûnete davet eder. Huzur, esenlik, yardımlaşma ve dayanışma en üst seviyeye çıkar.

Sabır ayı olan Ramazan’da hoşgörü hakim olur. İnsanlar birbirinin kusurlarını örter, affeder ve kırgınlıklar ortadan kaldırılır. Ramazan ayında imkanları kısıtlı olanlar, düşkünler, düşmüşler, başkasına muhtaç olanlar daha çok hatırlanır. Yardımlaşmada insanlar birbiriyle yarış yaparlar.

Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (sas) “Mübarek Ramazan ayı geldi. Yüce Allah bu ayda oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.” buyurmaktadır. Bu vesileyle güzel ahlaklı insanlar olmak, çocuklarımıza sevgili Peygamberimizin (sas) hayatını öğretmek, O’nun ahlakıyla donanmayı sağlamak hepimize düşen en önemli görevlerdendir. Ramazan ayı güzel hasletleri öğrenmemize, öğretmemize ve kalıcı hale gelmesine vesile olmalıdır.

Ramazan ayında yapılacak bütün yardımlarımızı Yüce Allah (cc) kabul buyursun. Zekat, fitre, sadaka ve her türlü bağışlarla kimsesizlere kimse olunmalı, yetimlere, yalnızlara ve ihtiyaç sahiplerine kucak açılmalıdır. Bu ayın bereketini, hoşgörüsünü, sabrını, merhametini ve kucaklamasını herkese ve her yana hissettirebilmeliyiz.

Mübarek Ramazan ayının her yanı sarıp sarmaladığı huzur, mağfiret ve bereket ortamının cennet vatan ülkemize, gönül coğrafyamıza, İslam alemine yansımasını, İslam’ın kardeşlik anlayışının her yanı kuşatmasını, çevremizde ve dünyada yaşanan kan, gözyaşı, savaş ve katliamların son bulmasını Yüce Allah’tan (cc) niyaz ediyorum.

Her zaman olduğu gibi teravih namazlarıyla, mukabelelerle, vaazlarla ve çeşitli programlarla vatandaşlarımıza İslam’ı anlatan ve din hizmetlerinde rehberlik yapan din görevlilerimiz başta olmak üzere, bütün Diyanet çalışanlarımıza üstün başarılar ve sağlık diliyorum.

Milletimizin ve bütün İslam aleminin, başlangıcı rahmet, ortası bereket ve sonucu günahlardan kurtuluş olan mübarek Ramazan ayını tebrik ediyorum.
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder