29.05
2018

Yürü; hâlâ ne diye oyunda, oynaştasın Fâtih`in İstanbul`u fethettiği yaştasın!

Türk Diyanet Vakıf-Sen tarafından Sendikamızdan Haberler kategorisine eklenmiştir.Yürü; hâlâ ne diye oyunda, oynaştasın 
Fâtih`in İstanbul`u fethettiği yaştasın!

 

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, İstanbul`un fethinin 565. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 565 yıl önce Fatih Sultan Mehmet Han önderliğinde eski çağı kapatıp yeni bir çağı açan ecdadımızı rahmet ve şükranla anıyorum dedi.

Fetih yeni bir ruh ve anlayış getirmiştir diyen Ünal, İstanbul’un fethinin bütün dengeleri değiştirdiğini, dünya milletleri içerisinde Türk milletinin farklılığını yeniden hatırlanmasına sebep olduğunu kaydetti.

565 yıl sonra bugün dahi birilerinin gözünün İstanbul’da olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Ünal, bu büyük zaferin gelecek nesillere de doğru ve kalıcı bir şekilde her yönüyle anlatılması, inanç, azim ve kararlılıkla nasıl büyük işler yapılabileceğinin vurgulanması gerektiğini belirtti.

İstanbul’un fethinin bütün insanlığa huzuru, esenliği, insanca davranmayı tekrar hatırlattığını dile getiren Ünal, bu kutlu fetih ecdadımızdan bize de ayrı bir sorumluluk yüklemiştir dedi.

Büyük bir iman ve azimle yelkenlerin biçildiği, yelkenlerin dikildiği, gemilerin karadan yürütüldüğü, Ulubatlı Hasan’ın burçlara şanlı bayrağı diktiği, tarihe altın harflerle silinmeyecek bir şekilde yazılan fetih ruhu bugün dahi içimizdedir diyen Ünal, insanlıktan çıkmış, her tarafı kan gölüne çeviren Bizans zihniyetini de yerle bir etmiştir dedi.

Peygamber Efendimizin (sas) İstanbul’un fetih müjdesine mazhar olabilmek için Müslümanlarca birçok defalar seferler düzenlendiğini hatırlatan Ünal, bu kutlu emre mazhar olmak ecdadımız Fatih Sultan Mehmet Han’a ve onun askerlerine nasip olmuştur dedi.

Ünal, bu kutlu fethin 565. yılında Konstantin’i önemli bir Türk-İslam şehri İstanbul yapan ve bizlere emanet eden Fatih Sultan Mehmet Han’ı, bu kutlu fetihte canlarını feda eden şanlı ecdadımızı, bütün şehitlerimizi sonsuz minnet ve şükranla anıyor, Yüce Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

 

Delikanlım! işaret aldığın gün atandan! 
      Yürüyeceksin! Millet yürüyecek arkandan! 
   Sana selâm getirdim Ulubatlı Hasan`dan!

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın; 
               Fâtih`in İstanbul`u fethettiği yaştasın!
(Arif Nihat Asya)

Yorum Ekle
  
 
 
 


  

Şubelerimiz

Şubelerimiz Harita

Mail Grubu

Mail Grubumuza kayıt olarak güncel bültenlerimizi takip edebilirsiniz.


 

Anket

    Yeni Test

Videolarıız

Yetkili Girişi

                                        Yardımlaşma Sandığı

Sandık

Site istatistikleri

Toplam Ziyaretçi

Toplam Ziyaretçi

896005

Toplam Ziyaretçi

Aylık Ziyaretçi

4006

Toplam Ziyaretçi

Günlük Ziyaretçi

70